KategorijosEkspertinė rubrika

Nuosėdos

Kiekvienam šio gėrimo mėgėjui nors kartą teko susidurti su smulkiomis vyne randamomis nuosėdomis. Pamatę jas galite suglumti, ar šis vynas yra tinkamas vartoti. Galime patikinti, kad taip – jis tikrai tinkamas vartoti. Tačiau ar žinote, dėl kokių priežasčių nuosėdos atsiranda?
Vynas – kaip ir žmogus – gyvena, bręsta, keičiasi, turi savo charakterį ir stilių. Dažnai nuosėdos yra senesnio raudono vyno palydovas, kadangi ilgą laiką bręstant vyne esantys taninai pradeda jungtis su spalvos pigmentais (antocianinais) sudarydami fiziškai matomas nuosėdas. Priklausomai nuo vyno, nuosėdos raudonuosiuose vynuose dažniausiai pastebimos po 5-10 metų brandinimo, bet gali atsirasti ir ankščiau.​
Kita nuosėdų atsiradimo priežastis – netinkamoje vietoje laikomas vynas. Norint išsaugoti kokybiško vyno butelį, reikia jį laikyti tinkamomis sąlygomis. Egzistuoja nemažai vyno laikymo taisyklių – vynas turi būti laikomas paverstas horizontaliai, tinkamoje temperatūroje ir drėgmės kiekyje. Kuo mažiau patalpoje svyruoja temperatūra, tuo geriau jaučiasi vynas – jis bręsta tolygiai, vienodai ir netrukdomai. Vynas mėgsta tamsą, jam kenkia saulės šviesa ir UV spinduliai.

Taip pat kartais vyndariai nefiltruoja vynų, todėl net ir jaunas vynas visada turės nuosėdų. Vyno filtravimas – tai procesas, kurio metu pašalinamos akimi matomos vyne esančios kietosios medžiagos ir nepageidaujami mikroorganizmai, tokie kaip mielės ir (arba) bakterijos. Dažnai nefiltruoti vynai yra ekologiški.

 

 

 

KAIP TVARKYTIS SU NUOSĖDOMIS?

Jei manote, kad Jūsų gėrime esančios nuosėdos per intensyvios, jas galima pašalinti naudojant dekanterį (specialus indas nuosėdų šalinimui) arba prakošiant per sietelį.