KategorijosEkspertinė rubrika

Ką žinome apie vyno kamščius?

   Vyno kamštis yra neatsiejamas vyno atributas ir visos vyno kultūros dalis – mes mėgstame ištrauktą vyno kamštį apžiūrėti, pauostyti, o ką jau kalbėti apie emocijas, kurias teikia ištraukiamo vyno kamščio garsas..

   Šiomis dienomis mes turime daug skirtingų pasirinkimų vyno butelio sandarinimui. Šalia klasikinių kamštinio ąžuolo kamščių galime sutikti ir plastikinius, užsukamus, stiklinius ar populiarėjančius perdirbto kamščio produktus. Tačiau skaičiuojama, kad iki 2016 m. dar vis apie 70% visų vynų yra uždaromi tradiciniais kamščiais. Tad kodėl jie nepakeičiami ir ypatingi?

   Šie tradiciniai kamščiai užkimšti vyno butelius buvo pradėti naudoti XVII amžiuje ir yra siejami su standartinių/vienodų formų stiklinių butelių vynui sukūrimu. Iki to laiko pasaulyje vyravo stikliniai kamščiai, kurių pagrindinis minusas buvo tas, kad dažnu atveju nuimant kamštį nuo vyno butelio, būdavo pažeidžiamas pats butelis. Įdomu tai, kad nuo šių kamštinio ąžuolo kamščių gamybos pradžios prireikė dar beveik 100 metų, kol buvo sukurti pakankamai patogūs vyno atidarytuvai, naudojami iki šių dienų.

 

   Tokie kamščiai yra gaminami iš kamštinio ąžuolo žievės, o patys ąžuolai daugiausia auga ir yra auginami Portugalijoje (mažiau Ispanijoje). Medžiai masyvūs, o suaugusiųjų aukštis siekia iki 20 metrų. Nuėmus žievę šie ąžuolai ir toliau sėkmingai auga, o žievė atauga, todėl pakartotinis žievės nuėmimas vyksta maždaug kas 9 metus. Po nuėmimo žievė gali būti džiovinama iki 6 mėnesių (priklausomai nuo drėgmės ir tankio). Vėliau yra išvirinama taip sterilizuojant ir suminkštinant kamštinę medžiagą. Šis suminkštinimas leidžia išpjauti ir išmušti reikiamas kamščio formas, tokias kokias matote atidarant vyno butelį. Po supjaustymo kamščiai vėl nuplaunami, nuvalomi, sterilizuojami ir džiovinami. Likusios drožlės dažnai panaudojamos pakartotinai – presuotų kamščių gamybai.

 

   Simboliškas faktas – pirmą kartą kamštinio ąžuolo žievė kamščiams gaminti nuimama medžiui būnant ne jaunesniam nei 25 metai, o taip pat tai yra ir daugumoje pasaulio vyno regionų geriausiai vertinamas vynmedžių amžius 🙂

   Bene didžiausia kamštinio ąžuolo kamščių vertybė, dėl kurios jie taip išpopuliarėjo pasaulyje – medžiaga, kuri leido pradėti vyną brandinti ir ilgą laikotarpį laikyti butelyje. Toks kamštis yra elastingas ir garantuoja sandarų užkimšimą. Iš išorės nepatenkantis deguonis neleidžia vynui oksiduotis per greit (tik su minimaliu viduje esančiu deguonies kiekiu), todėl vynas keičiasi ir brandinasi įgaudamas papildomų gerųjų skoninių savybių. Kamštinė medžiagos privalumas, kuris net šiais laikais lenkia daugumą kitų rūšių kamščių yra jos ilgaamžiškumas, galintis siekti 30 metų.

   Taip pat kaip ir pliusų, kamštinio ąžuolo kamščiai turi ir minusų – tai pakankamai didelė kamščio pelėsio, kitaip kamščio ydos tikimybė, atsirandanti dėl įvairių priežasčių, kurių negali išvengti nė vienas vyndarys naudojantis šio tipo kamščius. Tai taip pat ir bene brangiausio tipo kamščiai, todėl dėl šių priežasčių vyno gamintojai dažnai renkasi alternatyvas – plastikinius ar metalinius kamščius. Metaliniai ypač populiarūs tarp Naujojo Pasaulio (Australijos, Naujosios Zelandijos) ir Vokietijos, Austrijos šalių. Didžioji dalis šių šalių gėrimų mūsų lentynose taip pat yra su metaliniu kamščiu.

   Visi rinkoje naudojami kamščių tipai turi savo privalumų ir minusų, dėl kurių diskutuoja viso pasaulio vyno bendruomenė, bandydama pasverti, kurį naudoti yra geriausia, tačiau kiekvienas vyndarys turi priimti savo principinį sprendimą pasirenkant. Viena aišku, kad tradiciniai kamščiai dar ilgai bus neatsiejama vynų kultūros dalis – ko vertas vien tik nepakeičiamas atkemšamo butelio garsas! 🙂