KategorijosEkspertinė rubrika

Kelionė po spalvingą prieskonių pasaulį

Kiekvieną dieną gamindami patiekalus net nesusimąstydami apie jų istoriją naudojame įvairius prieskonius. Mums tai tapo taip įprasta, kad sunku patikėti, jog kadaise jie buvo auksui prilyginamas prabangos dalykas. Prieskoniai paryškina bei papildo patiekalų skonį, atskleidžia jo savybes ir aromatus, žadina apetitą. Tačiau, kaip ir kada jie buvo atrasti? Kokiu būdu ir kada atkeliavo iki mūsų?

Nuo neatmenamų laikų Kinijos, Senovės Romos ir Indijos

Archeologų teigimu, jau akmens amžiuje žmonės gardindavo maistą įvairiomis žolelėmis – teigiama, kad maisto gardinimui žolelės ir šaknys galėjo būti pradėtos naudoti prieš maždaug 50 tūkstantmečių.

Tarp seniausiai naudojamų prieskonių pasaulyje žinomi kmynai. Vėliau, apie 2200-1080 m. pr. Kr. Kinijos rašytiniuose šaltiniuose aprašomas šafrano, žvaigždinio anyžiaus, imbiero ir kitų prieskonių panaudojimas. Senovės Romoje ir Graikijoje buvo žinoma daugelis prieskonių rūšių – dauguma ne kaip maisto pagardai, o kaip vaistažolės. Nors rašytiniai šaltiniai apie prieskonius yra randami tiek Senovės Kinijoje, tiek Senovės Romoje bei Graikijoje, tačiau mokslininkai sutinka, kad prieskonių tėvynė yra Rytai.

Senovės Romos aukštuomenė už rytietiškus prieskonius atsiskaitydavo auksu. Viduramžiais jais mokėdavo mokesčius, išpirkas ar grąžindavo skolas. Platesnį prieskonių atradimą pasaulyje stipriai lėmė jūrų kelionės – 1492 metais Kristupas Kolumbas išplaukė ieškoti kelio į prieskonių gausa garsėjančią Indiją. Atradęs ne Indiją, o Ameriką, parsivežė iš ten vanilės, paprikų bei kvapiųjų pipirų.

Ypatingos prieskonių savybės

Prieskoniai ne tik suteikia maistui ir gėrimams ypatingų skonio natų, tačiau pasižymi ir gausybe biologiškai aktyvių medžiagų. Štai imbieras – puikus antioksidantas, lėtinantis senėjimo procesus. Ciberžolė skatina tulžies išsiskyrimą, dėl to greičiau suvirškinami riebalai, ji pasitelkiama siekiant gydyti gastritą, opas ar sureguliuoti žarnyno veiklą. Kuminas taip pat naudojamas virškinimo veiklos reguliavimui. Cinamonas ramina nervų sistemą, kelia spaudimą, gydo peršalimo ligas.

Per visą žmonijos istoriją aromatiniai augalai buvo naudojami norint apsisaugoti nuo ligų. Senovėje netgi tikėta, kad kai kurie prieskoniai turi stebuklingų galių, atbaidančių raganas ir vampyrus.

Geroji praktika

Jei yra galimybė, prieskonines žoles rinkite patys, jei tokios galimybės neturite – prieskonius pirkite nemaltus ir grūstuve arba elektrine kavamale susimalkite savarankiškai – taip būsite užtikrinti šių kokybe bei šviežumu. Skrandis lengviau virškina ant silpnos ugnies pakepintus prieskonius – juos trumpai pakepinkite iki kol pakeis spalvą ir išskleis aromatą. Prieš malant leiskite atvėsti. Prieskonius namuose geriausia laikyti stikliniuose sandariuose indeliuose tamsioje vėdinamoje vietoje, kaip, pavyzdžiui, sandėliuko lentynoje.

 

Nuo neatmenamų laikų Kinijos, Senovės Romos ir Indijos – prieskonių kelionė iki mūsų namų buvo ilga ir daug menanti. Tad nepamirškite, kad į patiekalą berdami žiupsnelį kardamono, cinamono ar paprasčiausių pipirų, drauge beriate ir žiupsnelį pasaulio istorijos.

Baltas dobilas parduotuvėse turime geriausių prieskonių rinkinių, tai – Jalapeno, Chipotle ir Kajeno pipirų dribsniai; juodosios, citrusinių vaisių ir raudonojo vyno druskos dribsniai; kadagio, rožinio pipiro uogų ir žvaigždinio anyžiaus ir kitų prieskonių rinkiniai, kurie nustebins kitokiu nei įprasta skoniu, suteiks naujų gastronominių potyrių ir skonio kelionių po visą pasaulį.