KategorijosEkspertinė rubrika

Kolekciniai vynai

Svarstydami, kaip būtų galima įdarbinti, kur investuoti savo santaupas, dažnas pirmiausiai pagalvotume apie investicinio būsto pirkimą. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis būdas, kaip galima investuoti pinigus – be akcijų ar obligacijų įsigijimo dar yra ir alternatyviosios investicijos: meno kūriniai, auksas, brangakmeniai, seni automobiliai, netgi knygos bei išskirtiniai vynai.

Investavimas į vyną reikalauja ypatingų žinių ir tikrai ne visi vynai yra verti kolekcionavimo. Paprastoje parduotuvėje kolekcinio vyno įsigyti neįmanoma – jais prekiaujama aukcionuose, specialiuose interneto puslapiuose, taip pat galima įsigyti iš kolekcionierių. Populiariausi vyno aukcionai organizuojami Sotheby‘s ir Christie‘s aukcionų namuose. Vyno ekspertai teigia, kad likvidžiausiai yra Bordo, Šampanės, Porto, Ronos ir Burgundijos vynai.

Tam, kad vynas galėtų būti parduodamas, jis turi būti nepriekaištingos kokybės, kurią lemia tinkamos vyno laikymo sąlygos – buteliai turi būti laikomi paguldyti, 60-70 laipsnių drėgmės patalpoje, 12 laipsnių temperatūroje. Deja, žodinio pasakymo apie tinkamas laikymo sąlygas nepakaks – norint parduoti savo paties saugotą vyną, teks turėti ypatingai gerą reputaciją ir įtikinti pirkėją, kad vynas buvo tinkamai saugomas – nesugedęs ir išlaikęs savo originalią vertę. Investicinio vyno kainas lemia ir ekspertų vertinimai, vyno kokybė bei pasiūla/paklausa rinkoje.

Populiariausi kolekciniai vynai

Didžiąją dalį aukcionų apyvartos sudaro vynai iš Bordo ir Burgundijos, Šampanės regionų. 1855 metais Napoleono III įsakymu Bordo pirkliai išskyrė  87 geriausius regiono ūkius ir juos įvardijo geriausiais ūkiais – Grands Crus Classés.  Nors ilgus metus Bordo vynai karaliavo kolekcininkų akiratyje, tačiau pastaraisiais metais juntamas spartus Burgundijos vyno populiarėjimas – šio regiono vyno vertė per pastaruosius 12 mėnesių vidutiniškai augo 36,7 %. 2021 metais siautęs niokojantis šaltis ir to pasekoje sumažėjęs vynuogių derlius lemia tai, kad Burgundijos vynas šiais metais neš kone didžiausią pelną, atsižvelgiant į didėjančią paklausą ir atitinkamai mažėjančią šio vyno pasiūlą.

Neišpilstyto vyno pirkimas – en primeur

Nors sakoma, kad kuo vynas brandesnis, tuo jis geresnis, tačiau ne visuomet tai yra gryna tiesa. En primeur – išankstinė, dar į butelius neišpilstyto praeitų metų vyno derliaus prekyba, kurios metu vynas yra pigiausias. Perkant 12-os 0,75 l talpos butelių dėžę pirkėjas gali pats nuspręsti, kaip vyną išpilstyti: į mažus buteliukus, o gal į magnumus. Dalyvaujant išankstinėje vyno prekyboje pirkėjas gali būti tikras, kad vynas atkeliaus tiesiai iš vyninės, tad bus išvengta laikymo netinkamose sąlygose rizikos, kuri yra itin svarbi ruošiantis brandinti vyną ir siekiant išlaikyti jo skonines savybes bei investicinę vertę. Jaunesnio derliaus produktai yra daug lengviau prieinami nei, pavyzdžiui, 1982 ar 1990 metų derliaus vynai, tad investuotojai dažnai renkasi jauną, tačiau didelę investicinę grąžą nešantį vyną.

Brangiausiai parduoti kolekciniai vynai

  • 2007 m. už šiek tiek daugiau nei 300 000 JAV dolerių buvo parduotas šešialitris 1945 metų „Mouton-Rotchild“ butelis.
  • 2015 metais „Sotheby‘s“ aukcione dešimt butelių „Chateau Mouton Rothschild 1945“ parduoti už 343 000 JAV dolerių. Taigi – 34 tūkstančiai eurų už butelį.
  • 2018 metais „Sotheby’s“ aukcione Niujorke daugiau kaip už pusę milijono JAV dolerių buvo nupirktas 1945-ųjų derliaus „Romanée Conti“ vyno butelis, sumušdamas iki šiol buvusius rekordus.