KategorijosEkspertinė rubrika

Normandijos vaismedžių sodų gėrimas – Kalvadosas

Kalvadosas – dar kitaip vadinamas obuolių brendis – iš obuolių (ir kai kuriais atvejais  kriaušių) sidro (vyno) distiliacijos būdu gaminamas stiprusis alkoholinis gėrimas.

Kilmė

Normandijos regione, Prancūzijoje, plytintys obelų bei kriaušių sodai minimi jau nuo XVI amžiaus, o dėl švelnaus regiono klimato čia auginama daugiau obelų nei bet kur kitur Prancūzijoje. Slėniuose jau tuomet auginti vaisiai buvo spaudžiami, sultys fermentuojamos, gautas sidras distiliuojamas ir brandinamas, atrandant vis naujus skonius. Brandintas obuolių gėrimas buvo paplitęs ir itin mėgiamas vietinių gyventojų – XIX amžiaus pabaigoje darbininkams ir ūkininkams buvo įprasta į rytinę kavą įlašinti šlakelį sušildančio ir energijos sunkiems darbams suteikiančio kalvadoso. Palaipsniui ši tradicija įsitvirtino visoje prancūzų kultūroje.

Sėkmingai susiklosčiusios aplinkybės padėjo gėrimui sparčiai išpopuliarėti – XIX amžiuje Prancūzijos vynuogynus smarkiai alino kenkėjai, tad itin išaugo susidomėjimas gėrimu, dabar plačiai žinomu, kaip Kalvadosas.

Medienos ir laiko magija

Kalvadosas gaminamas iš sidro, vėliau distiliuojamo į brendį, tad galutinis gėrimo skonis itin priklauso nuo kartaus, saldaus ir rūgštaus obuolių ar kriaušių mišinio, vaismedžių teritorijos, distiliavimo technikos, brandinimo statinių, ir, žinoma, brandinimo laiko. Sidro distiliavimas leidžia išgauti bespalvį, stulbinančiai vaisišką, gėlėmis dvelkiantį „eau-de-vie” – brendį, prancūzų vadinamą „vandeniu gyvenimui”, tačiau spalvą ir reikiamą skonį jis įgauna tik sąlytyje su medžiu.

Esant sąlyčiui su oru per medieną, dėl natūralaus garavimo, alkoholio kiekis ir tūris lėtai mažėja. Šis natūralus garavimo procesas vadinamas „angelų dalimi“. Brandinimo metu šviežių obuolių aromatai palaipsniui įgauna sudėtingesnius keptų obuolių ir ąžuolo aromatus, atsiranda vanilės, medaus, graikinių riešutų natos. Brandinimas gali būti atliekamas tik ąžuolinėse, tam tikros rūšies medžio statinėse. Paruoštas gėrimas gali būti parduodamas minimaliai po dvejų ar trejų metų brandinimo, o jo stiprumas privalo siekti bent 40%.

Vienas ikoniškiausių kokteilių, kurio pagrindinis ingredientas yra kalvadosas – Ernest Hemingway novelėje „The Sun Also Rises” aprašytas ir tuo laikotarpiu dar stipriau išpopuliarintas „Jack Rose” kokteilis, kuris David Embury knygoje „The Fine Art of Mixing Drinks” (1948) buvo pripažintas vienu iš šešių pagrindinių alkoholinių gėrimų.

Jaunesnio brandinimo gėrimas yra puikus maišant jį su kitais ingredientais, o ilgesnio brandinimo, sodresnio skonio kalvadosas – labiausiai tinkamas gurkšnoti jį vieną.

Pagal brandinimą kalvadoso etiketėse aptinkamos šios žymos:

  • VS/Fine/Trois pommes – mažiausiai dviejų metų brandinimo;
  • Vieux/Réserva/Old – mažiausiai 3 metų senumo;
  • VO/VSOP/Vieille Réserve – mažiausiai 4 metų senumo;
  • Hors d‘Age/XO/Très Vieille Réserve/Très Vieux/Extra/Napoleon – mažiausiai 6 metų senumo.
Šiuo metu 3 milijonai medžių ir 300 gamintojų įamžina seną kalvadoso gamybos tradiciją.