KategorijosEkspertinė rubrika

Odė Porto vynams

Porto vynas – gilias tradicijas turintis gėrimas, kuris nors ir yra gerai žinomas, dažnai dėl įvairių priežasčių lieka kitų portugališkų vynų šešėlyje. Dauguma mūsų tikrai esame girdėję apie šio vyno rūšis ir kilmę, tačiau ar kada esate susimąstę, kokia yra šio gėrimo atsiradimo istorija?

Porto vyno istorija

Nors šio vyno pavadinimas išduoda jo portugališką kilmę, manoma, jog porto atsiradimui daugiau įtakos turėjo britai nei portugalai.

Britai jau nuo senų laikų buvo žinomi kaip vyno mėgėjai, tačiau dėl savo atšiauraus klimato niekada neturėjo tinkamų sąlygų vynuogių auginimui bei kokybiškų vynų gamybai. Tai lėmė, kad , beveik visi vynai parduodami Didžiosios Britanijos teritorijoje atkeliaudavo iš Prancūzijos. Visgi, vykstant karams XVII – XVIII a. britai prancūziško vyno atsisakė ir pradėjo ieškoti jam alternatyvų kitose šalyse.

Tuo metu viena iš šalių-vyno gamintojų buvo Portugalija. Deja, dėl didelio atstumo vynai palikę Porto uostą, dažnai neišlaikydavo savo skoninių savybių ir dauguma jų Britaniją pasiekdavo jau sugedę. Šios problemos sprendimo būdas ir lėmė Porto vyno atsiradimą – du broliai britai nusprendė į vynus įpilti vynuogių brendžio, kuris leisdavo jiems ilgiau išlikti šviežiais ir įgauti dar intensyvesnių poskonių iš ąžuolinių statinių, kuriose jie būdavo gabenami. Ilgainiui, šis gėrimas netruko išpopuliarėti tarp Didžiosios Britanijos vyno mėgėjų ir užsitarnauti gerą vardą dėl savo unikalumo.

Metams bėgant, patys britai ištobulino Porto vyno gamybos technologijas bei jo skonį. Iki šių dienų galime pastebėti, jog didžioji dalis Porto vyno gamintojų turi angliškus pavadinimus (Churchill‘s ir kt.)

Porto gamyba

Portas yra kelių gėrimų mišinys. Paprastai jį sudaro ne mažiau kaip 15 įvairaus amžiaus ir kokybės vynų.

  • Jauniausias vynas – būsimo portveino gaivumo ir vaisiškumo pagrindas;
  • Labiausiai subrendęs vynas yra portveino kūnas;
  • Kiti vynai suteikia portveinui minkštumo, kompleksiškumo, subtilumo ir sodrumo.

Statinės tipas ir medžiaga, iš kurios ji buvo pagaminta, taip pat turi didelės įtakos būsimo portveino formavimuisi. Šio vyno gamybai naudojamos trijų tipų statinės: iš prancūziško, amerikietiško ir portugališko ąžuolo. Prancūziškas ąžuolas turi tankiausią ir smulkiausiai porėtą struktūrą, kuri leidžia komfortiškai ir harmoningai vystytis portveinui. Amerikietiškas ąžuolas savo ruožtu turi ne tokią tankią, vidutinio porėtumo struktūrą, kuri žymiai paspartina portveino brendimą. Portugališkas ąžuolas yra purios, stambiaporės struktūros, todėl daugiausiai naudojamas brandinant lengvus vynus. Poro vyno gamybą vainikuoja mažiausiai 3 metus trunkantis brandinimo procesas, leidžiantis jam įgauti visas subtilias ir unikalias skonio ir aromato natas.

Porto vartojimo būdai

XVII – XVIII a. sandūroje išpopuliarėjęs gėrimas šiais laikais dažnai lieka nepastebėtas dėl vienos paprastos priežasties – dauguma žmonių dažnai nežino apie šio gėrimo universalumą ir jo vartojimo būdus. Tad šiandien Jums pateikiame porą pasiūlymų kaip galite atrasti porto potencialą:

  • Port Tonic: 1 dalis baltas porto vyno ir 3 dalys toniko (Churchill‘s Graham White 10 Years Old Aperitif Port + Thomas Henry Tonic Water)
  • Port Espresso Martini: 2 dalys Espresso kavos, 2 dalys Tawny porto vyno bei 1 dalis kavos likerio (Churchill’s Graham 10 Years Old Tawny Port, Brisa De Tharsys Licor Cafe)
  • Bar Drake Manhattan: 2 dalys Burbono, 1 dalis Tawny porto vyno bei ½ dalies klevų sirupo bei šlakelis Angostura Bitters (Churchill’s Graham 10 Years Old Tawny Port, Angostura Bitters)
  • LBV (Late bottled vintage) port: ši porto kategorija puikiai tinka su ožkos sūriais, riešutais, mėlynaisiais sūriais, bei šokoladiniais desertais ar patiekalais su „Mole“ padažu (Churchill’s Graham LBV Port)
  • Vintage port: Dera su šokoladu ar šokoladiniais desertais bei mėlynaisiais sūriais, pvz.: Stilton (Churchill’s Graham Vintage Port 2011 Port)
  • Tawny port: Tinka su ančių kepenėlėmis, mėlynaisiais sūriais, šokoladiniais desertais, riešutais, obuolių pyragu, tiramisu ar creme brulee.

Įdomūs faktai apie Porto vyną

  • Pagal tarptautinį reglamentą, porto vynais gali vadintis tik tie gėrimai, kurie yra pagaminti nurodytame Douro slėnio regione ir pagal nustatytą technologiją.
  • Gėrimo autentiškumui garantuoti ir patvirtinti, ant kiekvieno portveino butelio kaklelio klijuojamas specialus Douro ir porto vyno instituto sukurtas žymėjimas.
  • Brangiausias portveino butelis buvo parduotas už 2500€. Pardavimo metu vynas buvo 155 metų senumo!
  • Anksčiau portveino statinės Douro upe buvo gabenamos specialiomis valtimis, vadinamomis Rabelo valtimis, kurios buvo statomos specialiai tam, kad išgyventų stiprią srovę nuo Douro slėnio iki Vila Nova de Gaia.
  • Anglų etiketas diktuoja, kad kai aplink stalą perleidžiamas porto butelis, reikia aptarnauti ne save, o žmogų, sėdintį iš dešinės. Tuomet vyno butelis perduodamas asmeniui, esančiam kairėje.